Cilt Bakım Ürünü Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Cilt Bakım Ürünü Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Cilt bakım ürünü alırken nelere dikkat edilir? Cilt bakım ürünlerindeki 3 içerik

Çeşitli etken maddelerden oluşan cilt bakım ürünlerinin seçimi çok önemlidir. Yanlış seçilen ve uygulanan cilt bakım ürünleri ciltte çeşitli sorunlara sebep olabilir. Öncelikle kişinin cilt tipi belirlenmeli uygun tipteki ürünler kullanılmalıdır. Kişinin kullandığı cilt bakım ürünü kişiye özel olmalıdır. Yine cilt bakım ürününün kullanıldığı zaman ve mevsim aralıklarına da dikkat edilmelidir. Daha çok kuruyan kış aylarına uygun yoğun nemlendiriciler kullanılırken gece ve gündüz de ayrı kremler tercih edilmelidir. Cilt bakım ürününün orijinalliği de önemli bir noktadır. Güvenilir firmalardan taklidi olmayan ürünler tercih edilmelidir. Bu noktada hangi koşullarda hangi içeriklerle üretildiği bilinen markalar cilt için daha faydalıdır. Bu durum güneş kremlerinde de geçerlidir. Üzerindeki yazan koruyuculuğu sağlamayan güneş kremleri güneşten korumadığı gibi uzun saatler maruz kalınan güneş ışınlarının da zararlı hale gelmesine sebep olur. Seçilecek olan cilt bakım ürünlerinin dermatolojik testlerden geçmiş olması bakılması gereken hususlardandır. Hassas cilde sahip kişiler konsantrasyonu düşük peelingler tercih etmelidir. Yine evde uygulanan bakımlardan sonra herhangi bir kızarıklık, yanma ya da kaşıma gibi belirtiler gözlemlendiğinde derhal uzman bir hekime başvurulmalıdır. Ürünün pahalı olup olmaması değil doğru ürünün bilinçli bir şekilde kullanılması önemlidir. 

Cilt bakım ürünlerinde bilmeniz gereken 3 içerik

Hyalüronik asit

Son zamanlarda da sıklıkla duyduğumuz ve çoğu nemlendiricinin de içerisinde bulunan hyalüronik asit, ciltteki hücre üretimini hızlandırır, kırışıklık oluşumunu engeller ve bağ dokusunu yeniler. Cilde adeta nem duvarı oluşturan hiyalüronik asit, aynı zamanda ince kırışıklıkları açar, cildin dolgunluğunu arttırır.

Peptidler

Peptidler cildin aktif protein duvarını oluşturur. Değişken bir özellik içeren bu peptitler cildin elastikiyetini sağlar ve kendini onarmasını hızlandırır. Genellikle anti-aging ürünlerde bulunur. Kolajen üretimini arttırarak ciltteki kızarıklık ve deri yaraları gibi birçok soruna da iyi gelir. 

Retinol

A vitaminin bileşiklerinden olan retinol ciltte güçlü bir peeling etkisi oluşturur. Dışarıdan gelen zararlı maddelere karşı cildi korur. Özellikle son zamanlarda çeşitli yan etkilerinden dolayı önyargılı bakılsa da geliştirilmiş formülü nedeniyle tavsiye edilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir