Portakalın Cilde Faydaları Nelerdir?

Portakalın Cilde Faydaları Nelerdir?

Portakalın cilde faydaları nelerdir?

Sevilen kış meyvelerinden olan portakal, kolestrolü düşürme, diyabeti önleme ve kanserle mücadelesi dışında cilt güzelliği için de oldukça yararlıdır. İçeriğinde bulunan doğal yağlar cilt için gerekli nemlendirmeyi sağlamakta etkilidir. Limon gibi portakalda sivilce ve izleri ile savaşmakta kullanılan bir uygulama yöntemidir. İçeriğinde bulunan c vitamininin cilt hücrelerini serbest radikallerden koruma özelliği bulunmaktadır. Cildin renk tonunu ayarlamakta ve gözenekleri sıkılaştırmakta da oldukça etkilidir. İçeriğindeki zengin antioksidanlar cildi gençleştirir ve yaşlanmasını geciktirir.

Portakal kabuğu maskesi 1

Cilt için oldukça yararlı olan bu meyve aynı zamanda birçok kozmetik firmasının ürünlerinde de kullanılmaktadır. Portakal kabuğu maskesi ciltteki ölü derileri atar ve yeni hücre oluşumunu sağlar. Ciltteki lekelerin oluşumunu engellediği için pürüzsüz bir görünüm sağlar. 

Hazırlanışı ve uygulaması

Portakaldan ayrılmış kabuklar iyice yıkanarak gözenekli kısmı üstü gelecek şekilde güneş ışınlarına maruz bırakılır. Kuruyan portakal kabukları ardından blendırdan geçirilerek un kıvamına getirilir. Ağzı kapalı bir şekilde bir yıla kadar bekletilebilir. Portakal kabuğununa 3 yemek kaşığı gülsuyu ya da süt ve 2 yemek kaşığı sandal ağaç tozu ilave edilerek krem kıvamına getirilene kadar karıştırılır. Maske cilde oval hareketlerle masaj yapılarak uygulanır. 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulanır. Haftada üç kez yapılması tavsiye edilir.

Portakal kabuğu maskesi 2

Bu maske türü de ciltteki gözenekleri açarak cildi derinlemesine temizlemektedir.

Hazırlanışı ve uygulaması

Bir yemek kaşığı portakal kabuğu tozu, 2 tatlı kaşığı yulaf ezmesi ve yarım tatlı kaşığı karbonat ile karıştırılır. Cilde oval hareketlerle masaj yapılarak uyguladıktan sonra 20 dakika beklenir ve bol su ile durulanır. Haftada iki kez yapılması tavsiye edilir.

Portakal kabuğu maskesi 3

Bu maske kuru ciltler için tavsiye edilir. Cildi nemlendirerek bebeksi bir yumuşaklığa kavuşturur. 

Hazırlanışı ve uygulaması

1 yemek kaşığı portakal kabuğu tozu, 1 yemek kaşığı süt ve 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ile karıştırılarak maske olarak yüze uygulanır. Yarım saat beklendikten sonra bol su ile durulanır. Haftada bir kez uygulanabilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir