Buharlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır, Buhar Cilde Nasıl Uygulanır?

Buharlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır, Buhar Cilde Nasıl Uygulanır?

Buharlı cilt bakımı nasıl yapılır, buhar cilde nasıl uygulanır?

Buharla yapılan cilt bakımında özellikle yüzdeki kan dolaşımı artar, kirler temizlenir ve tüm günün yorgunluğu atılarak rahatlanır. Avrupa’da senelerdir kullanılan bu yöntem son zamanlarda da oldukça popülerdir. 

Buharla cilt bakımı nasıl yapılmalı?

Öncelikle ısıtıcıda kaynatılan su bir tencereye alınır. Tencerede iyice kaynaması sağlanır. Bu sırada varsa makyaj silinir ve cilt yıkanır. Kaynayan su cam ya da seramik bir kaseye alınarak masaya konur. Ardından baş, kasenin üzerine getirilerek 10 dakika beklenir. Başın üzerinden aşağıya doğru havlu ile etrafına kapatılması daha verimli bir sonuç sağlar. Amaç suyun tüm buharının yüz gelmesidir. Uygulama ile gözenekler açılacağından ciltteki sivilce ve siyah nokta oluşumu engellenir. Eğer ciltte kuruma ya da pul pul dökülme gibi sorunlar varsa bu yöntem tavsiye edilmez. Aksi halde ciltte tahrişe sebep olabilir. Uygulama sonrası cildin havlu ya da kağıt bir peçete ile bastırılarak değil küçük dokunuşlarla kurulanması tavsiye edilir.

Dikkat edilmesi gereken noktalar

Su kaynar vaziyette olduğu için taşırken ya da yüzü buhara tutarken üzerinize dökmemeye ve yüzü fazla yaklaştırmamaya özen gösterilmelidir. Yüzün suya fazla yaklaştırılması halinde cilt yanabilir ya da fazlası ısıdan iltihaplanabilir. Uygulama sonrası cilde uygun kil maskesi tavsiye edilir. Buhar ciltteki gözenekleri açacak ve tekrar kirlenmeye açık hale gelecektir. Bunu önlemek adına uygulama sonrası gözenekleri kapatacak tonikler tavsiye edilir. Limon ya da elma sirkesiyle pamuk yardımı ile yapılan tonikleme gözeneklerin kapanmasını sağlar. Hassas cilt tipine sahip kişilerin uygulamadan önce limon ya da elma sirkesini kol ya da bileğinde denemesi tavsiye edilir.

Cildi nemlendirme

Buharlı cilt bakım sonrasında yapılacak son adım yüzü nemlendirmektir. Buhar cildin kurumasına sebep olduğu için bu aşama atlamamalıdır. Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı, argan yağı gibi doğal içerikli nemlendiriciler kullanılabilir. 

Banyoda Buharlı cilt bakımı

 Duş başlığından akan sıcak su ile 5-10 dakika buhara maruz kalınarak daha pratik bir şekilde uygulanabilir. Bu yöntemde aynı zamanda tüm vücuda buharlı cilt bakımı yapılmış olur.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir