Cilt Bakımı

Cilt Bakımı

Cilt Bakımı

Evde cilt bakımı her kadını ilgilendiren konular arasında girmektedir. Eğer cildinizin daha ışıltılı olmasını istiyorsanız, günlük bakım yapmanız gerekmektedir. Bunlar aynı zamanda cildinizin sağlığını korumasına da yardımcı olmaktadır.

Farklı cilt tipleri için uygun üretildiği için, alırken sadece kendinize göre seçim yapmanız gerekir. Hassas ciltlere uygun olup, farklı kategorilere ayrılmaktadır. Ancak ana hatlarıyla şu şekilde bahsetmek mümkündür;

 1. Yüz Bakım Ürünleri
 2. Ayak Bakım Kremleri
 3. Yüz Bakım Maskeleri
 4. Gündüz Kremleri
 5. Cilt akım Setleri
 6. Göz Bakım Ürünleri
 7. Yüz Bakım Serumları
 8. El Kremleri
 9. Vücut Bakım Ürünleri
 10. Dudak Bakım Ürünleri
 11. Bakım Yağı ve Serum Ürünleri
 12. Yüz Peeling Ürünleri
 13. Anti-Aging Kremler

Cilt bakımı ürünleri alınırken ihtiyaçlarınıza göre seçilmelidir.  Alım esnasında orijinal olmasına, ambalajının kapalı olmasına dikkat etmeniz şarttır. Böylece daha iyi ve sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

Cilt Bakımı Yararları Nelerdir?

Cilt bakımı özel ürünler ile vücudunuzun sağlığına yararlı olmaktadır. Bu esnada daha ışıltılı bir görünüme de yardımcı olmaktadır. Her bir ürün farklı olup buna özel sonuçlar sunmaktadır. Örnek olarak kuru bir cildiniz varsa, nemlendirici nitelikte olan ürünler pul pul dökülen derileri yok edecektir. Böylece daha canlı bir görünüm sunacaktır.

Buna benzer olarak sivilceleriniz varsa ve çözüm bulamıyorsanız, buna özel olarak sunulan akne önleyici temizleyici ürünler size çözüm sunabilir. Aynı zamanda akneler oluşmadan önce çözüm bulmanıza da yardımcı olur. Kuruluk, yağlılık ve sivilce gibi durumlar psikolojik olarak insanları etkilediği için bu ürünler sorunlarınızı çözerek, stresten kurtulmanızı sağlar.

Ancak burada kullanımın dikkatli yapılması gerekmektedir. Evde cilt bakımı yaparken düzenli olarak yapılması, kurallarına uygun şekilde gerçekleştirilmesi şarttır. Böylece alacağınız sonuçlar da daha iyi olacaktır.

Cilt Bakımı Hangi Sıklıkla Yapılmalı?

Cilt bakımı dendiğinde bu kapsama giren birçok ürün vardır. Bu durum doğal olarak ilgili ürünleri hangi sıklıkla kullanmanız gerektiğini farklılaştırmaktadır. Örnek olarak kuru ve akneli ciltler için gerekli bakım süresi aynı olmamaktadır.

Doğal olarak bu konuda dermatoloğunuza danışarak, ayrıntılı bilgi almanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra satın almış olduğunuz ürünlerde hangi sıklıkla kullanılması gerektiğine dair bilgiler verilmektedir. Burada yazan bilgiler ışığında hareket etmek, daha iyi çözümler almanıza yardımcı olacaktır.

Cilt Bakım Ürünleri Hangi Sıra İle Uygulanmalı

Günlük cilt bakımı sıralaması büyük bir önem taşımaktadır. Eğer yanlış işlemler yaparsanız, olumsuz sonuçları anında fark etmeniz mümkündür. Bu durum sivilce gibi problemleriniz varsa gerekli çözümleri alamamanıza da neden olacaktır. Bu nedenle aşağıdaki sıralamaya dikkat ederek, dikkatli şekilde kullanılmalıdır;

 1. Cilt bakım ürünlerinde öncelikle gündüz ve gece temizleyici kullanılmalıdır. Gece makyajınızı silerek yüzünüzü temizledikten sonra sabah temizleyici kullanmak, cildinizi yağ ve kirlerden arındıracaktır.
 2. İkinci olarak maske gelmektedir. Bu temizlenen ciltte tonik ya da serumdan önce kullanılmaktadır. Genellikle haftada 1 ya da 2 kere geceleri uygulanmaktadır.
 3. Üçüncü adım olarak gündüz ve/veya geceleri tonik kullanımı gelmektedir. Sonrasında uygulanan ürünlerin daha iyi emilmesini sağlayarak cilt bakımının ileriki adımlarına hazırlık yapmaktadır.
 4. Tonik uygulaması ardından gece ve gündüz için göz kremleri germektedir. Bu bölge daha hassas ve ince olduğu için, dış etmenlere karşı daha zayıftır. Yaşlılık belirtileri de daha erken fark edilmektedir. Bu nedenle nemli tutulmalıdır.
 5. Tonik ardından serum kullanılmakta olup gece/gündüz kullanılmaktadır.  Yüksek konsantrasyonlarda aktif içerik bulundurmaktadır.
 6. Cilt geceleri onarım sürecine girdiği için bundan sonra lokal bakım gelmektedir. Geceleri uygulanmakta olup, akne ya da leke gibi durumlara karşı uygulanabilir. Nemlendirici krem sürmeden önce kullanılmaya dikkat edilmelidir.
 7. Cilt bakımı esnasında yedinci adımda nemlendirici kremler kullanılmaktadır. Gündüz ve gece kullanılmakta olup, cildi nemlendirmektedir. Aynı zamanda bakım ürünlerinin emilimini arttırmaktadır.
 8. Cildinizin bakımını yaparken bundan sonra yüz yağları gelmektedir. Örtücü yapıda olmasıyla içeriklerin emilmesini engellemektedir. Ancak altında bulunan ürünleri sabitler.
 9. Cilt bakım ürünlerinin uygulanmasında son sırada güneş koruyucu girmektedir. Bunlar güneşin cilde zararlarını önlemeye yönelik kullanılmaktadır.

Eğer profesyonel cilt bakımı nasıl yapılır sorusunu merak ediyorsanız, işlemleri buna göre yapmanız gerekmektedir.

Cilt Bakım Ürünleri Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Evde cilt bakımı yaparken bazı hususlara dikkat etmeniz gerekir. Bunlardan ilki aldığınız ürünün, size uygun olmasıdır. Eğer cilt tipinize uygun değilse olumlu etkiler yerine olumsuz sonuçlara sebep olacaktır. Kişilere özel yapıda olduğu için yalnızca size ait olanlar kullanılmalıdır.

Bu durum sağlığınız için de oldukça önemli bir konudur. Bunun yanı sıra kullandığınız ürünlerin yapısı inceden yoğuna doğru olmalıdır. Bakım rutini hafif dokuda olan su bazlı ürünlerle başlamalıdır. Ardından da ağır yağıda olan ürünler kullanılmalıdır.

Ağır olan ürünler ilk aşamada cilde uygulanırsa su bazlı ürünlerin emilmesini engelleyeceği için dikkatli olunmalıdır. Dolayısıyla cilt temizlendikten sonra tonik, serum ve esans gibi ürünler kullanılmalıdır. Ardından da krem ve yağlar son olarak tercih edilmelidir. Güneş koruyucular makyajdan önceki son adımdır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir