Göz Çevresi Kırışıklıkları

Kırışıklıkların oluşmasını etkileyen birçok faktör var. Ama en temel neden, cilt dokusundaki hücrelerin yapısının bozulması ve buna bağlı olarak cildin elastikiyetini kaybetmesidir. Bu duruma yol açan faktörleri şöyle açıklayabiliriz Vücutta zaman içerisinde hücrelere su taşıyan hyaluronik asit seviyesi düşüyor ve üretimi yavaşlıyor. Bu durum da cilt hücrelerine ihtiyaç duyduğu su moleküllerinin taşınamaması anlamına geliyor.
Geçen zaman içerisinde vücuttaki kolajen miktarı da ciddi oranda azalıyor. Kasları ve cilt hücrelerini besleyen bu bileşen yeteri kadar üretilmediğinde de cilt gerginleşiyor ve ince çizgiler halinde kırışıklıklar kendilerini göstermeye başlıyor. Güneş ışınları dagöz çevresi kırışıklıkları oluşmasına neden oluyor. Bunu önlemek için her mevsim yüksek faktörlü bir güneş kremi kullanmak gerekiyor. Ayrıca güneş gözlüğü kullanımının da önemi oldukça büyük. Güneş ışınları gözlerin kısılmasına sebep olduğu için de bölgede kırışıklık oluşumuna yol açıyor.

yüz gerdirmeGöz Çevresi Kırışıklıkları Nasıl Giderilir?

●Göz çevresi kırışıklıkları için Retinol ve A vitamini içeren göz kremlerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca cildin hyaluronik asit seviyesini yükseltecek özel bileşenler de kullanılması tavsiye edilmektedir.
● Cildin elastik yapısının korunması için düzenli olarak nemlendirilmesi çok önemli. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli şey ise cilt tipine uygun bir ürün seçmek. Verimli bir sonuç alabilmek adına kuru, hassas, yağlı ya da karma ciltlere özel olarak formüle edilen ürünler arasından kendi cildinize uygun olanı seçmelisiniz.
●Yüz yogası ile de göz çevresi kırışıklıklarını azaltabilirsiniz.
●Dengeli ve kaliteli beslenmeli ve serbest radikal etkisini en aza indirebilirsiniz. Ayrıca tükettiğimiz her gıdanın cilt yapısını direkt olarak etkilediğini unutmamalısın. Bu nedenle çok yağlı ya da şekerli gıdalardan, sigara ve alkol gibi zararlı maddelerden uzak durmalısınız. Sağlıklı ve faydalı yağ asitleri içeren doğal yağlar tüketmelisiniz

Göz Çevresi Kırışıklıklarına Doğal Çözüm

  • Salatalık suyu
  • Gül suyu ve muz maskesi
  • Lahana suyu maskesi
  • Havuç badem yağı maskesi
  • Papatya çayı maskesi
  • Sandal ağacı yağı maskesi
  • Ballı süt maskesi

Dikkatinizi Çekebilir!