Yüzdeki Kahverengi Lekeler

Yüzdeki kahverengi lekeler, deriye rengini veren melonosit isimli hücrelerin sayı ve fonksiyonel olarak artması sonucu oluşur.Yüzde leke oluşumunu engellemek için yaz kış güneş koruyucu kremler muhakkak kullanılmalıdır. Leke tedavisinde bazı tedavi edici kremlerden de yararlanabiliriz. Örneğin hidrokinon, azelaik asit, retinol, c vitamini içeren kremler gibi. Ayrıca ‘Kimyasal peeling’ diğer bir tedavi yöntemidir. Anestezi gerektirmeden bazı özel asitler yüze sürülerek uygulanır ve oldukça etkili bir yöntemdir.

Yüzdeki kahverengi lekeler için ‘Lazer’ de leke tedavisinde kullanılabilir. Q-switch lazerler, lekede en etkili lazerlerdir. Mezoterapi ise lekede diğer bir tedavi yöntemidir. Burada vitamin ve minerallerden oluşan kokteyller ince uçlu iğnelerle cilt altına verilir. Daha parlak, sıkı, nemli ve lekesiz bir cilt elde edilir. PRP (trombositden zenginleştirilmiş plazma) de son yıllarda leke tedavisinde sık olarak kullanılabilmektedir. Kişinin kendi kanından hazırlanan bir yöntemdir. Bu yöntemle kan alınıp çeşitli işlemlerden geçirilip, kandan ayrılan özel tamir hücreleri problemli alana enjekte ediliyor. PRP  leke tedavisi dışında saç dökülmesinde de kullanılmaktadır.

Yüzdeki kahverengi lekeler için uygulanan en doğal yöntemlerden biri de limon suyu uygulamasıdır. Yüksek oranda sitrik asit içeren limon kahverengi lekelerin azalmasına yardımcı olabilir.

Dikkatinizi Çekebilir!