Estetisyen

Estetisyen

Estetisyen

Estetisyen nasıl olunur başta kadınlar olmak üzere birçok kişinin ilgisini çekmektedir. Eğer kişisel bakımınızı seviyorsanız, üzerine saatler geçirebiliyorsanız size hitap eden meslekler arasında bulunmaktadır.

Bu meslek ana hatlarıyla cilt görünümünü ve sağlığını iyileştirebilmek için farklı derin temizlik ve bakım tedavileri uygulamaktadır. Bunun yanı sıra vücut ve cilt bakımı, makyaj ve epilasyon gibi hizmetler de sunmaktadır.

Güzellik sektöründe önemli bir yer taşıyan estetisyenler doktor değildir. Bu nedenle karıştırılmaması gerekir. Bu nedenle derin kimyasal peeling yapma gibi bir takım yetkileri bulunmaz. Ancak estetik cerrahlar bu kapsamda değildir. Dolayısıyla estetisyen olmak istiyorsanız öncelikle bu konu hakkında bilgi edinmeniz şarttır.

Estetisyenlerin Görevleri Nelerdir?

Estetisyen olmak istiyorsanız, estetisyen nasıl olunur öncesinde mesleğe sahip olmanız durumunda hangi görevlere ve sorumluluklara sahip olacağınızı bilmeniz gerekir. Bu durum ne kadar uygun olduğunuzu görmenize yardımcı olacaktır. Bu görevlerden bazıları şu şekilde görülmektedir;

 1. Mesleki eğitimlere ve personel toplantılarına katılmak
 2. Epilasyon ve vücut bakımı gibi hizmetler vermek
 3. Saç ve cilt bakımı, makyaj üzerine tavsiyelerde bulunmak
 4. Cilt problemlerine göre çözümler sunmak
 5. Günlük ya da kalıcı makyajlar yapmak
 6. Müşterilerin isteklerine uygun çözümleri üretmek
 7. İşleme göre kullanılacak araç ve gereçleri, malzemeleri hazırlamak

Bu görevleri bilmek, mesleğe uygunluğunuzu anlamanıza yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra bazı nitelikler de önemli olmaktadır.

Estetisyenlerde Hangi Nitelikler Olmalıdır?

Estetisyen nasıl olunur öncesinde bu mesleğin hangi nitelikleri talep ettiğini bilmeniz gerekir. Bu da tıpkı görevler kadar aslında ne kadar uygun olduğunuzu size gösterecektir. Bunlar birbirine göre değişebilmekte olup ana hatlarıyla şöyle görülmektedir;

 1. Hedef ve satış odaklı bir yaklaşım bulundurmak
 2. Ekip çalışması yapabilmek
 3. Yüksek motivasyonu olmak
 4. Olumlu bir tutumu olmak
 5. İnsanlar ile iletişimi güçlü olmak
 6. Problem çözme yeteneği güçlü olmak
 7. Sorumluluk bilinci olmak ve gelişime açık olmak
 8. Meslek etiği bilinci bulunmak
 9. Dış görünüşüne önem vermek
 10. Titiz, bakımlı ve düzenli olmak
 11. Zaman yönetimi yapabilmek

Bunların yanı sıra müşteri gizliliğine önem vermeniz, onlara güler yüzlü şekilde yaklaşmanız da gerekmektedir. Bunların yanı sıra,

 1. Araç ve gereçler hakkında gerekli bilgilerinizin olması,
 2. Diyet ve beslenme üzerine bilginizin olması,
 3. Mesleki terimler hakim olmanız,
 4. Bulaşıcı ve deri hastalıklara ait bilgilerinizin olması,
 5. Anatomi ve psikoloji bilginizin olması,
 6. Estetik ve güzellik bilginizin olması da oldukça önemlidir.

Eğer tüm bunlara uyum gösteriyorsanız, estetisyen nasıl olunur hakkında inceleme yapmanız yeterlidir.

Estetisyen Nasıl Olunur?

Estetisyen olmak istiyorsanız, yapmanız gerekenler oldukça kolaydır. Zira estetisyen bölümü olarak resmi bir bölüm okumak zorunlu değildir. Günümüzde Milli Eğitim Bakanlığı ve Güzellik Okulu özelliği bulunduran kurumlar, bu konuda gerekli eğitimleri vermektedir.

Bu nedenle estetisyen olmak isteyenlerin bunları inceleyerek katılım yapması, başarılı bir şekilde tamamlayarak sertifikayı elde etmesi gerekmektedir. Ardından mesleğe hemen adım atmanız mümkündür.

Eğer kendinizi gelişime açık tutarsanız ve profesyonel olursanız, artılarını kısa sürede görebilirsiniz. Bunlara ek olarak bazı üniversite bölümleri bu çerçevede kendinizi ilerletmenize yardım edebilir. 2 yıllık bir bölüm olan Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri bunlardan biridir.

Estetik Cerrah Nasıl Olunur?

Her ne kadar estetisyen ve estetik cerrah birbirine karıştırılsa da aslında birbirinden farklıdır. Eğer estetisyen nasıl olunur sorusuna bu kapsamda bir yanıt arıyorsanız, herhangi bir üniversitenin tıp fakültesine gitmeniz gerekir. Ardından plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanlık alanında asistanlık yapmanız gerekir.

İhtisas sınavını başarılı şekilde geçerek, uzmanlık tezinizi verdikten sonra uzman tabip unvanı alabilirsiniz.

Estetistyenler Nerede Çalışabilir?

Günümüzde estetisyenlerin çalışabileceği birçok alan bulunmaktadır. Kadınlar kişisel bakımlarına önem verdiği için geleceği olan meslekler arasında da yer alır.

Bu kapsamda iş bulabileceğiniz birçok yer vardır. Eğer bir güzellik merkezinde çalışmak istiyorsanız, estetisyen iş ilanları takip edilebilir. Bunlar yılın farklı zamanlarında paylaşılarak gerekli alımlar yapılmaktadır.

Bunun yanı sıra kendiniz çalışmak istiyorsanız, bir iş yeri açmanız da mümkündür. Bunlardan hangisi size daha çekici geliyorsa onu tercih edebilirsiniz.

Estetisyen Maaşları Ne Kadar?

Günümüzde birçok kişi bir meslek ararken ne kadar kazandırdığını da merak etmektedir. Bu nedenle maaş sorgulamaları sıklıkla gerçekleştirilir. Estetisyen maaşları da bu meslekle ilgilenenlerin dikkatini sıklıkla çekmektedir.

Burada öncelikle maaşların profesyonelliğinize, yetkinliklerinize ve bilginize göre değişeceği bilinmelidir. Sektörde bulunduğunuz yıllar da önemli bir etmendir. Eğer yeni başlamışsanız yaklaşık olarak 2800 Türk lirası civarında kazanmanız mümkündür.

Ancak kendinizi geliştirmeye devam ederseniz, yaklaşık 8000 Türk lirası kazanmanız da olasıdır. Buna karşılık kendi işletmenizi açmak istiyorsanız, bunların dışına da çıkabilirsiniz. Buna karşılık mesleği tercih etmeden estetisyen nedir ne iş yapar konusunu incelerseniz, bu mesleğin size uygunluğunu görebilirsiniz.  Zira uygun değilse kendinizi geliştirmeniz de daha zor olacaktır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir