Günlük Vücut Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Günlük Vücut Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Günlük vücut bakımı nasıl yapılmalıdır? Vücut bakımında dikkat edilmesi gereken 4 adım nelerdir?

Doğru yapılmayan cilt bakımı cildi matlaştırarak, sağlıklı görüntüsünü kaybetmesine sebep olur. Yapılan temiz bir banyo vücudu sakinleştirir ve dinlendirir. Güzel bir banyo ciltteki kan akışını hızlandırdığı gibi nefes almasını da sağlar. Cilt özellikle kış aylarında fazla neme ihtiyaç duyar. Bunun yanı sıra vücut için gerekli suyu almamak da ciltte kurmaya, kepeklenmeye ve cildin matlaşmasına sebep olur. Bu matlaşmanın önüne geçilip, eski parlaklığa kavuşmak için dikkat edilmesi gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Banyo suyuna eklenen doğal yağlar ile banyo kalitesini arttırmak bu yöntemlerden biridir. Bu yağlar kakao, lavanta, gül ve jojoba yağı olarak sıralanabilir. Kullanılan bu yağlar vücudun neminin korumasına yardımcı olur.

Vücudu fırçalamak

Kan dolaşımı hızlandırılarak cilt yumuşak ve pürüzsüz bir hale getirilebilir. Cilde yapılan düzenli fırçalamak bu aşamada çok önemlidir. Fırçalama ile ciltte kan dolaşımı hızlanır, toksinler atılır ve vücudun doğal yağ üretimi hızlanır. Özellikle doğal liflerden yapılmış bir fırça tavsiye edilir. Daha verimli bir sonuç için işlemin sabahları yapılması gereklidir. Hassas olan boyun ve göğüs bölgesinin fırçalanmaması tavsiye edilir. Aksi takdirde tahrişe sebep olabilir.

Kese kullanmak

Kan dolaşımını hızlandıran bir diğer yöntem de kese ile vücuttaki deriyi atmaktır. Sıcak su ile ıslatılmış kese yine ıslak olan vücutta, topuklara, dizlere ve dirseklere masaj yoluyla uygulanabilir.

Soğuk duş

Uzmanların da sıkça faydasından bahsettiği bir yöntem olan soğuk duş kişiyi aynı zamanda hastalıklardan korumakta da etkilidir. Kişi dayanabildiği kadar soğuk bir duş almalıdır. Önce ılık sonra soğuk tekrar ılık ve tekrar soğuk su şeklinde sırayı takip etmesi tavsiye edilir.

Vücudun nemlendirilmesi

 Tüm bu yöntemler ile vücuttan atılan ölü hücrelerin ardından yapılacak olan cilt bakımının bir diğer önemli aşaması nemlendirmedir. Keselemek ve vücudu fırçalamak gibi işlemler deri yüzeyindeki doğal yağları kaybettirdiği için vücudun da tekrar neme ihtiyacı vardır. Vücut tipine uygun seçilen doğru nemlendiriciler duş esnasında vücut kremi olarak ya da duş sonrasındaki kremler olarak kullanılabilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir