Kaş Düşüklüğü

Kaşların kulağa yakın olan bölgesinde yaşın ilerlemesine bağlı olarak düşme görülür. Bu düşme; kaş ile göz arasında bulunan cildin şişkin görünmesine ve üst göz kapağının kırışık görünmesine neden olur. Zamanla torbalanma ve şişlikler oluşur bu da yorgun ve yaşlı bir görünüme yol açar.

Kaşların göz üzerindeki kemiğin yaklaşık 1 cm yukarısında durması gerekmektedir. Fakat yaş ilerlemesi ile birlikte zamanla kaş düşüklüğü meydana gelebilmektedir. Kaş düşüklüğü yalancı göz kapağı düşmesi ismi ile de bilinen bir durumdur. Kaş düşüklüğü durumunda uygulanan çeşitli tedavi yöntemleri vardır.

  • Endoskopik kaş kaldırma
  • Kaş kaldırma botoksu uygulaması
  • Şakak germe estetiği

Kaş Düşüklüğü Tedavisi

Kaş pitozu tedavisi kaş yapısına, pitoz etiyolojisine, ciddiyetine ve en önemlisi hastanın hedeflerine bağlıdır. Yaşa bağlı nedenlerin çözümü için cerrahi tedavi gereklidir. Ayrıca bazı travmatik, neoplastik veya iyatrojenik nedenlerle tedavi uygulanır.

Kaş düşüklüğü tedavi etmek için kullanılan daha yaygın prosedürler , üst blefaroplasti, endoskopik kaş kaldırma, botoks enjeksiyonu uygulanır.

Kaşlar aslında sabit bir yapıda değildir. Kaşın hareketli bir yapıda olması ise alındaki ve göz üstündeki kaslar ile olmaktadır. Alındaki kasların hareket ettirilmesi ile birlikte kaşlar yukarı doğru kalkabilmektedir. Gözlerin kapatılması ile birlikte de kaşların aşağı doğru indiği görülebilir. Göz çevresinde bulunan kasların hareket etmesi o bölgeye botoks yapılarak engellenebilmektedir.

 Kaş düşüklüğünün giderilmesi için uygulanan yöntemlerden biri de şakak gerdirme işlemidir. Bu işlem sadece kuyruk kısmında düşme olan kişilere uygulanan bir yöntemdir.