En İyi Kolajen

En İyi Kolajen

Kolajen takviyesi almak isteyenler en iyi kolajen hangisi diye merak etmektedir, aslında en iyi kolajen nedir sorusu yerine benim hangi kolajene ihtiyacım var sorusu sorulmalıdır. Vucudun ihtiyacına göre hangi tip kolajene ihtiyaç duyduğunuzu bir uzmana danışabilirsiniz . En iyi kolajen ile ilgili kısaca bilgi verecek olursak , ciltte kırışıklık sorunu için kolajen takviyesi almayı düşünüyorsanız tip 1 kolajen doğru seçim olacaktır. Eklem ağrıları sorunu yaşıyorsanız tip2 kolajen almalısınız. Kaslar ile ilgili sorunlar için de tip3 kolajen tercih edilmelidir.

Kolajen Nedir?

Kolajen, İnsan vücudunda en çok bulunan proteindir. Kolajen, vücudun temel yapı taşlarından biridir. Kolajen İsmi Yunanca‘da tutkal anlamına gelen “kolla“ sözcüğünden gelir. Kolajen , dokuları bir arada tutmayı sağladığı için tutkal görevi görür , ismini bu özelliğinden almıştır. Kolajen, cilt ve vücut bütünlüğünü koruyan bir protein türüdür. Proteinler, vücuttaki tüm hücrelerin oluşturulmasında ve onarımında kullanılan organik bir bileşiktir. Protein blokları birleşerek kas, kemik, kıkırdak, lif, eklem ve cilt gibi vücut yapılarını oluştururlar. Vücudumuzdaki tüm proteinlerin %30’u ve cildimizdeki proteinlerin %80’i kolajenden oluşur. Kolajen bulunduran besinler genellikle hayvansal kaynaklı gıdalardır , Tavuk, balık, kırmızı et ve deniz mahsüllerinde bulunur. Özellikle büyük baş hayvanların kemiklerinin kaynatılarak elde edilen kemik suyu iyi bir kolajen kaynağıdır. Kemik suyu tüketilmesi önerilmektedir.

Tip 1 Kolajen: 

Tüm kolajen çeşitleri arasında insan vücudunda en fazla miktarda bulunan kolajen çeşidi Tip 1 kolajendir. Sıkıca demetlenmiş iplikçik yapısında bulunur. Deri, saç, tırnak, kemik, tendon, fibröz kıkırdak ve diş oluşumundan sorumlu olan kolajen çeşididir.

Tip 2 Kolajen: 

Eklem kıkırdağını oluşturan kolajenlerin %60’ı tip 2 kolajendir. Kolajen tip 2, Tip 1‘den sonra vücutta en çok bulunan kolajen tipidir .Kıkırdak matrisi tarafından üretilen tip 2 kolajen, eklem sağlığı ve kıkırdak oluşumu açısından oldukça önemli bir role sahiptir. Oluştuğu kıkırdak matrisi kıkırdak içerisinde yer alan sıvı benzeri bir dokudur. Özellikle eklem ağrıları ve eklem hastalıklarında oldukça etkili olmaktadır. Tip 2 kolajenin vücutta azalması tip 1 kolajene oranla daha yavaş fark edilmektedir.

Tip 3 Kolajen:

 Gastrointestinal sistem, kalp, kan ve kas damarlarında ve ciltte esneklik ve sıkılık kazandırma gibi pek çok görevi vardır.Tip 3 kolajen daha ince liflerden meydana gelir. Kasların, organların ve arterlerin yapısını destekler. Kolajen eksikliği, kan damarlarının yırtılması ve hatta erken ölüm riskinin daha yüksek olmasına neden olabilir . Tip 3 Kolajen Damarlara elastikiyet verir aynı zamanda kasları güçlendirir.

Dikkatinizi Çekebilir!