Kolajen Çeşitleri

 

Kolajen Nedir? Kolajen Çeşitleri Nelerdir?

Kolajen, İnsan vücudunda en çok bulunan proteindir. Kolajen, vücudun temel yapı taşlarından biridir. Kolajen İsmi Yunanca‘da tutkal anlamına gelen “kolla“ sözcüğünden gelir. Kolajen , dokuları bir arada tutmayı sağladığı için tutkal görevi görür , ismini bu özelliğinden almıştır. Kolajen, cilt ve vücut bütünlüğünü koruyan bir protein türüdür. Proteinler, vücuttaki tüm hücrelerin oluşturulmasında ve onarımında kullanılan organik bir bileşiktir. Protein blokları birleşerek kas, kemik, kıkırdak, lif, eklem ve cilt gibi vücut yapılarını oluştururlar. Vücudumuzdaki tüm proteinlerin %30’u ve cildimizdeki proteinlerin %80’i kolajenden oluşur. Kolajen bulunduran besinler genellikle hayvansal kaynaklı gıdalardır , Tavuk, balık, kırmızı et ve deniz mahsüllerinde bulunur. Özellikle büyük baş hayvanların kemiklerinin kaynatılarak elde edilen kemik suyu iyi bir kolajen kaynağıdır. Kemik suyu tüketilmesi önerilmektedir.

Kolajen Çeşitleri Nelerdir?

Vucutta en çok bulunan Kolajen Çeşitleri 4 tiptir. Bu kolajen çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Tip 1 Kolajen: 

Tüm kolajen çeşitleri arasında insan vücudunda en fazla miktarda bulunan kolajen çeşidi Tip 1 kolajendir. Sıkıca demetlenmiş iplikçik yapısında bulunur. Deri, saç, tırnak, kemik, tendon, fibröz kıkırdak ve diş oluşumundan sorumlu olan kolajen çeşididir.

Tip 2 Kolajen: 

Tip 2 kolajen fiberleri, Tip 1’e göre daha gevşek paketlenmiştir. Bağ dokularda kıkırdak yapımına katkıda bulunarak, eklem sağlığımızı korur.Eklem sağlığı, karşılıklı 2 kolajen kıkırdağa bağlıdır. Bu yüzden yaşa bağlı eklem ağrısını veya çeşitli artrit septomlarını önlemede faydalıdır.

Tip 3 Kolajen:

 Gastrointestinal sistem, kalp, kan ve kas damarlarında ve ciltte esneklik ve sıkılık kazandırma gibi pek çok görevi vardır.Tip 3 kolajen daha ince liflerden meydana gelir. Kasların, organların ve arterlerin yapısını destekler. Kolajen eksikliği, kan damarlarının yırtılması ve hatta erken ölüm riskinin daha yüksek olmasına neden olabilir . Tip 3 Kolajen Damarlara elastikiyet verir aynı zamanda kasları güçlendirir.

Tip 4 Kolajen:

Tip 4 Kolajen derinin katmanlarında bulunur. Cildin sıvı filtrasyonu aşamasında rol oynayan tip 4 kolajen, sindirim ve solunum yüzeylerini oluşturmaktadır. Cildin derin katmanlarında bulunan tip 4 kolajen tipi, yağ ve organları çevreleyen bazal zarın oluşumunda etkin rol oynar.

Dikkatinizi Çekebilir!