Kolajen Tip 3 Faydaları

Kolajen Nedir ,Kolajen Tip 3 Faydaları Nelerdir?

Kolajen, İnsan vücudunda en çok bulunan proteindir. Kolajen, vücudun temel yapı taşlarından biridir. Kolajen İsmi Yunanca‘da tutkal anlamına gelen “kolla“ sözcüğünden gelir. Kolajen , dokuları bir arada tutmayı sağladığı için tutkal görevi görür , ismini bu özelliğinden almıştır. Kolajen, cilt ve vücut bütünlüğünü koruyan bir protein türüdür. Proteinler, vücuttaki tüm hücrelerin oluşturulmasında ve onarımında kullanılan organik bir bileşiktir. Protein blokları birleşerek kas, kemik, kıkırdak, lif, eklem ve cilt gibi vücut yapılarını oluştururlar. Vücudumuzdaki tüm proteinlerin %30’u ve cildimizdeki proteinlerin %80’i kolajenden oluşur. Kolajen bulunduran besinler genellikle hayvansal kaynaklı gıdalardır , Tavuk, balık, kırmızı et ve deniz mahsüllerinde bulunur. Özellikle büyük baş hayvanların kemiklerinin kaynatılarak elde edilen kemik suyu iyi bir kolajen kaynağıdır. Kemik suyu tüketilmesi önerilmektedir.

Gastrointestinal sistem, kalp, kan ve kas damarlarında ve ciltte esneklik ve sıkılık kazandırma gibi pek çok görevi vardır.Tip 3 kolajen daha ince liflerden meydana gelir. Kasların, organların ve arterlerin yapısını destekler. Kolajen eksikliği, kan damarlarının yırtılması ve hatta erken ölüm riskinin daha yüksek olmasına neden olabilir . Tip 3 Kolajen Damarlara elastikiyet verir aynı zamanda kasları güçlendirir.

Kolajen Tip 3 Faydaları nelerdir sorusunun cevabını şu şekilde listeleyebiliriz;

Kolajen Tip 3 Faydaları Nelerdir?

  • Tip 3 kolajen yetişkinlerin eklem kısımlarında bulunan kıkırdak dokunun yapısında yoğun olarak bulunur. kolajen tip 3 eksik olması durumunda kıkırdak doku hasar görür ve eklemde sertleşme ve ağrı gibi durumlar görülebilir. Kolajen Tip 3 eklemlerin sağlıklı bir şekilde hareket edebilmesine yardımcı olur.
  • Tip 3 kolajen insan vücudundaki kanın pıhtılaşmasında aktif olarak görev alır. Kandaki pıhtılaşmayı sağlayan trombosit hücreleri ile sıkı bir bağlantısı vardır. Kolajen tip 3 faydaları arasında aynı zamanda hızlı bir iyileşme süreci sunması da bulunur..
  • Sinir sisteminde ve göz kanallarında hücre canlılığını koruyarak kan hücrelerinin bu kısımlara iletilmesini sağlayan TİP 3 kolajen, damarların elastik yapısının korumasını sağlar.
  • Yapılan araştırmalarda Tip III kolajenin embriyogenez aşamasında beyinin yapısının oluşmasını sağlayan proteinlerden biri olduğu görülmüştür. COL3A1 geninin ürettiği bu kolajen tipi henüz embriyo aşamasında olan canlı için sinir sistemi ve damarların oluşmasında da hayati öneme sahiptir.

Dikkatinizi Çekebilir!