Maske Nedir, Neden Oluşur?

Maske Nedir, Neden Oluşur?

Maske nedir, neden oluşur?

Son zamanlarda yaşanan pandemiden kaynaklı maskeler hayatımızın bir parçası oldu. Kendimizi, ailemizi, çevremizi korumak adına bu yüz maskelerini takmak zorundayız. Maskeler ciltte sürtünme ve tahrişe sebep olduğu gibi gözenek, yağ bezesi kanallarını tıklayıp yanaklarda bakterilerden kaynaklı iltihaplı sivilcelere sebep olur. Gün içerisinde takmak zorunda olduğumuz bu maskeler sivilcelerin dışında dermatologların da belirttiğin başka sorunlara sebep olmaktadır. Maske takılan cilt sivilce aşırı kuruluk, iltihap gibi ortamlara da mükemmel bir ortam oluşturmaktadır. Cildin yapısını bozup kırılmalara ve tahrişlere sebep olsa da yüz maskeleri özellikle de son zamanlarda kamu alanlarında takmak zorunda olduğumuz bir kural haline gelmiştir. 

Maskneye karşı cilt bakım ipuçları

 

1. Cilt temizliği

Tüm gün yüzümüzde bulunan maskeyi çıkardıktan sonra eve gelindiğinde yapılması gereken ilk şey cildin temizlenmesidir. Makyaj yapılmasa bile nazik bir temizleyici ile derinlemesine temizlenmelidir. Daha faydalı bir sonuç için tonik kullanılabilir.

2. Derinlemesine arındırma

Gözeneklerde biriken ve bakteri oluşumuna olanak sağlayan akneleri tetikleyen ciltlere karşı diğer bir yardımcı da bakım maskeleridir. Cilde uygun seçilen gerektiği durumlarda bir uzmandan destek alınarak tipi belirlenen bu maskeler haftada bir ya da iki kez uygulanmalıdır. 

3. Peeling

Kimyasal peelingler cilde herhangi bir rahatsızlık vermeden ölü hücreleri arındırıp, derinlemesine temizlik sağlar. Peelingler dışında derinlemesine temizliği desteklemek amacıyla peeling pedleri, maskeler ve serumlar da kullanılarak akne oluşumuna sebep olan etkenlerin önüne geçilebilir.

4. Bölgesel uygulama

Cildin tüm bölgeleri yağlı, gözenek problemli, akne belirtili ya da sorunlu olmayabilir. Bu nedenle cildin bölgelerine göre uygun ürünler seçilerek daha doğru cilt bakımı sağlanmalıdır. 

5. Detoks

Cildin kirden, ödemden arınması, koruma kalkanının güçlenmesi daha sağlıklı bir hale gelmesi için detoks ürünleri kullanılabilir. Bunlar gece bakım serumları veya haftalık maskelerdir.

  Cildin su ve yağ dengesinin sağlanması için aloe vera özlü nemlendirici tavsiye edilir. Aloe vera bitkisinideki öz cildi nemlendirir, yumuşatır ve parlatır. Bu tarz ürünlerin kullanımı ile cilt sakinleştirip onarılarak eski haline getirilebilir.

  Maskeleri gün içinde sık sık değiştirip, cildi temiz tutmalıyız. 

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir