Kimyasal Peeling Uygulaması

Kimyasal Peeling Uygulaması

Kimyasal peeling uygulaması ,asit bazlı kimyasal maddelerle cildin soyulma işlemidir. Kimyasal peelingde uygulanacak olan asit çeşidi, uygulama derinliği ve seans aralıkları doktorunuzun uygulayacağı tedaviye göre değişkenlik gösterebilir. En sık kullanılan kimyasal peeling ,glikolik asit, alfa hidroksi asitler (AHA), triklosetik asit (TCA), salisilik asit, jesner solüsyonu ve kombinasyonlarıdır. Cildin soyulması ile alttan gelen yeni cildin daha parlak, genç ve canlı görünmesi hedeflenmektedir. Soyulma sonrası yeni cildinizin daha yumuşak, pürüzsüz ve homojen bir renk dengesi olur. Kimyasal peeling, akne tedavisinde, cilt lekelerinin giderilmesinde ve cilt tonu eşitlenmesinde ve ince kırışıklıkların giderilmesinde sıkça uygulanan bir yöntemdir.

Kimyasal Peeling Nasıl Uygulanır?

Kimyasal peeling uygulaması öncesinde cilt temizlenir ve yağlardan arındırılır.Tercih edilen kimyasal solüsyon cilde ince bir tabaka halinde sürülür ve 5-15 dk bekletilir. Bu esnada ciltte hafif yanma ve batma hissi oluşabilir bu sizi endişelendirmesin. Cildin yanması normeldir. Kimyasal peeling uygulaması sonrasında Uygulanan asit cilt yüzeyinden nötralize edilerek temizlenir. Genellikle 2-4 hafta arayla 3-8 seans arasında uygulama yapılır

Kimyasal Peeling Uygulaması Sonrası Ne Yapılmalı

  • Çoğunlukla tedaviden 24-48 saat sonrasında cildiniz soyulmaya başlar ve 7 ile 10 gün içerisinde yenilenme süreci başlar. Uygulama sonrası ciltte 1-2 hafta kızarıklık, hassasiyet, kuruluk ve pul pul dökülmeler olabilir, bu normal bir süreçtir.Tedavi sonrası oluşan kabuklar soyulmamalı ve işlem yapılan bölge kesinlikle kaşınmamalıdır.
  • Cilde kontrollü bir şekilde hasar verildiğinden güneşin zararlı etkilerine maruz kalmamak ve hassas deriyi korumak için muhakkak güneş koruyucu kremler ve nemlendiriciler kullanılmalıdır. Aksi halde pigmentasyon bozukluğu gözlenebilir.
  • Derin peeling uygulamalarında deride gerginlik ve ödem oluşmasının haricinde kahverengi bir tabaka oluştuğu da görülebilmektedir. Oluşan bu tabaka 7-10 günde içinde soyulup kaybolmaktadır.

Kimyasal Peeling Kimlere Uygulanmaz

  • Hamileler ve emziren anneler,
  • Daha önce kimyasal soyulma tedavisi uygulanan ancak sonuç alınamayan kişiler,
  • Güneşe alerjik reaksiyon gösterenler,
  • Diyabet ve cilt kanseri hastaları
  • Roaccutane tedavisi görenler
  • Kimyasal peeling uygulaması açık yara, uçuk, siğil, egzema olan bölgelere de uygulanmamaktadır.
  • Kimyasal peeling uygulaması klinik şartlar altında kesinlikle doktor kontrolünde yapılması gereken bir tedavidir.

Dikkatinizi Çekebilir!