Peeling Uygulaması Nedir

Peeling Uygulaması Nedir

Peeling Uygulaması , çeşitli peeling ürünleriyle cildin derinlemesine temizlenme işlemidir. Cilt, makyaj kalıntıları, ter, toz ve kir gibi nedenlerden dolayı gözenekler tıkanır ve derinin nefes alması zorlaşır aynı zamanda cilt üzerinde ölü hücre tabakası birikir. Eğer günlük bakım yapılmaz ise cilt sağlığını kaybeder. Akne oluşmaya ve cilt mat ve sağlıksız görünmeye başlar, cilt parlaklığını ve güzelliğini kaybeder.

Peeling uygulaması ölü hücrelerin cilt yüzeyinden temizlenmesini sağlar. Çeşitli peeling yöntemleri bulunmaktadır ,Kimyasal peeling, Fiziksel peeling, Doğal peeling ve Lazer peeling.

Peeling uygulaması, cildi kaplayan ölü cilt hücrelerinin neden olduğu bariyeri ortadan kaldırır ve alt katmanlardaki yeni cilt hücrelerini ortaya çıkarır. Böylece cilt bakım ürünlerinin cilde derinlemesine nüfuz etmelerinin yolunu açarak onları daha etkili hale getirir. Düzenli bir peeling , cildin taze ve sağlıklı görünmesini sağlar

Peeling uygulamaları, bir uzman tarafından yapılabileceği gibi evde de kendiniz yapabilirsiniz, bu amaçla satılan ürünler mevcuttur , bu ürünleri cilt tipinize uygun olarak alıp peeling yapılabilir. Ciltte yüzeysel, orta ya da derin olarak gerçekleştirilebilen peeling evde sadece yüzeysel olarak yapılabilir. Orta ya da derin peeling ise sadece uzmanlar tarafından gerçekleştirilir.

Pek çok peeling çeşidi bulunuyor. Peeling çeşitleri başta yüz bölgesi olmak üzere el, ayak, bacak gibi vücudun farklı bölgeleri için özel olarak formüle ediliyor. Farklı bölgelere uygulanacak peeling kendi içerisinde de yüzeysel, orta derinlikte ve derin peeling şeklinde ayrılmaktadır.

Cilt Tipine Göre Peeling Seçimi 

Dört çeşit peeling yöntemi vardır fakat her yöntem her cilt tipine uygulanamayabilir uygun olmayabilir bu sebeple kullanılacak yöntemi seçmeden önce kişinin cilt tipinin belirlenmesi gerekir. Peeling yaptırmayı düşünüyorsanız bu işlemi mutlaka işinde uzman birine yaptırmalısınız.

Kuru Ciltler

Kuru bir cilt tipine sahipseniz yüksek miktarda alkol içeren ürünlerden kaçınmanız gerekir. Hindistan cevizi yağı, shea yağı veya seramid gibi nemlendirici bileşenlere sahip ürünler kuru cilt tipi için uygundur. Cilt kuruma eğiliminde olduğundan, peeling işlemi haftada en fazla bir veya iki defa yapılmalı, peeling uygulaması sonrasında güçlü bir nemlendirici kullanılmalıdır.

Yağlı Ciltler

Yağlı cilt tipine sahipseniz peeling uygulaması konusunda daha rahat olabilirsiniz, yağlı ciltler peeling uygulaması için daha dayanıklıdır. Bu nedenle kullanılan ürüne bağlı olarak haftada beş kereye kadar peeling uygulaması yapılabilir. Alfa veya beta asitleri, salisilik asit veya glikolik asit içeren ürünler yağlı ciltler için uygundur. Ancak, peeling işleminden sonra nemlendirici kullanmaya devam edilmeli ve aşırıya kaçılmadığından emin olunmalıdır.

Normal Ciltler 

Normal ciltlerde haftada iki veya üç kez yüze peeling uygulaması yapılması uygundur. Granül şeker, ezilmiş kayısı çekirdeği, ceviz kabuğu ve hafif asit içeren kimyasal bazlı ürünlerin kullanımı uygundur.Bir fırça veya lif yardımı ile fiziksel peeling uygulaması yapılabilir. İlk kez peeling uygulaması yaptırılacaksa İşlemler ve ürünler yavaş yavaş denenerek cildin neyi tolere edebileceği test edilebilir.

Karma Ciltler

Karma cilt tipinde T bölgesi yağlı , yanaklar kuru bir cilt özelliği gösterir. Karma ciltlerde peeling uygulamaları daha çok T bölgesine uygulanmalıdır. Kuru cilt bölgelerine daha seyrek peeling ve daha yoğun nemlendirme uygulaması yapılmalıdır. Yanak ve T bölgesi için farklı içeriğe sahip ürünler tercih edilmelidir.

Evde Peeling Yapılabilir mi?

Yüzeysel peeling evde uygulanabilir. Eğer uygulamayı yüzünüz için yapacaksan en uygun zaman geceleri yatmadan öncedir. Öncelikle cildi tremizleyin. Ardından peelingi yüzünüze uygulayın ,hafif masaj ile nazik bir şekilde sürün, ovalayın. Durulama işlemi yaptıktan sonra maske ya da krem sürerek cildinizi dinlenmeye bırakın. Peeling yüzde ne kadar kalmalı diye soracak olursanız bunun cevabı sadece 1-2 dakikadır. Yani 1-2 dakika kadar cilde masaj yaparak ürünü yedirmeniz yeterlidir, sonrasında durulama yapabilirsiniz

Dikkatinizi Çekebilir!