Sivilce Tedavisi

Sivilce Tedavisi

Neden Cildimizde Sivilce Oluşur?

  Sivilce oluşumunda bir çok faktör rol oynar. Genetik olarak cildi sivilce oluşumuna yatkın kişilerde yağ salgısının deri dışına atıldığı kıl-yağ bezi kanalında kalınlaşma ve buradaki hücrelerin yapışkanlığından dolayı kanalın tıkanmaya meyilli olması önemli bir faktördür. Diğer faktörler ergenlik döneminde artan yağ salgısının bu kanalda birikerek komedon adı verilen siyah ya da beyaz noktaları oluşturmasıdır. Gözeneklerin tıkanmasında genetik faktörler kadar fiziksel faktörler de rol oynar. Fiziksel faktörler arasında sürülen yağlı kremler, sıcak hava, terleme , makyaj ve uygun cilt temizleyicilerin kullanılmaması sayılabilir. Sivilceye yol açan diğer sebebi ; bu tıkanan gözeneklerdeki sebuma bakterilerin yerleşmesi ve burada inflamasyona neden olmasıdır. Bu şekilde oluşan sivilceler cildimizde kızarıklık ve iltihaplanmış sivilce olarak kendini gösterir. Sivilce tedavisi için bir çok yöntem bulunmaktadır.

Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır

Hafif ve geçici sivilcelerde sadece yıkama ürünleri ve kremler yeterli olabilirken orta-ağır olarak nitelenen kalıcı ve iz bırakan sivilce tedavisi için ağızdan hap kullanımı gerekir. Bu haplar arasında en çok kullanılanlar antibiyotikler, A vitamini türevi ilaçlar ve doğum kontrol ilaçlarıdır, fakat bunlar doktor gözetiminde ve kontrolünde uygulanmalıdır. Bunun dışında lazer, kimyasal cilt soyma (peeling), akne peelingi, deri içine iğneyle ilaç verilmesi kullanılan yöntemler arasındadır. Unutulmaması gereken husus ,her hasta birbirinden farklıdır ve her hastanın sivilce tedavisi farklılık gösterir.

Destekliyici Sivilce Tedavisi: Bu tedavide hastalara deriyi temizleyecek ürünler önerilmektedir. Tonik ve benzeri cildi dezenfekte edecek ve fazla yağ ve kirden arındıracak  temizleyiciler önerilir.

Sistamatik Sivilce Tedavisi: Oral antibiyotikler; Daha şiddetli aknesi olanlarda veya kremlerden fayda görmeyen hastalarda tercih edilir. Tedavi süresi 3-4 ayı geçmemeli. Asla tek kullanılmamalı, hekimin önereceği antibiyotik direncini önleyecek kremle birlikte kullanılmalıdır. Yoksa tüm antibiyotiklere dirençli süper bakteriler gelişir..

İzotretinoin Tedavisi: İzotretinoin (Roaccutane®, Zoretanin®, Aknetrent®) tedavisi piyasada bilinen tüm sivilce tedavisi formlarına etkili olan tek tedavidir. Tedaviden sonra pek çok hastada kesin çözüm sağlamakta, daha sonra lezyonların tekrarlamasını azaltmaktadır.

Diğer Yöntemler: Akne için özel geliştirilmiş peeling kremi veya kimyasal peeling tedavileri yapılabilir. Ayrıca aknenin güneş maruziyeti sonrası hafiflemesi nedeniyle günümüzde çeşitli ışık tedavileri ve lazer tedavileri kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle akne skarlarının tedavisinde ablatif (deriyi soyarak tedavi eden) ve nonablatif lazerler başarıyla uygulanmaktadır.

Dikkatinizi Çekebilir!