Deri Yırtılması Neden Olur

Deri Yırtılması Neden Olur

Derinin dermis tabakasının aşırı gerilmesi deri yırtılmasına sebep olmaktadır. Aynı zamanda hormonal sebepler ,hızlı kilo alma, ergenlik, hamilelik, ani zayıflama gibi nedenlerden dolayı da deride yırtılmalar meydana gelir. Vücutta ortaya çıkan kızarık yırtık görünümü deri yırtılması olarak kendini belli eder. İlk oluştuğunda daha mor bir renge sahip olsa da zaman içerisinde rengin beyaza döner. ilk oluştuğu anda cilt çatlakları tedavi edilirse daha hızlı bir şekilde kalıcı sonuçlar alınabilir. Üzerinden zaman geçtiğinde tedavi hem zorlaşır hem de tedavi süresi uzar.

Deri Yırtılması Nasıl Tedavi Edilir?

Deri yırtılması söz konusu olunca bitkisel yağlar ve kremler deri yırtılması tedavisinde yetersiz kalmaktadır.Deri yırtılması ilk oluştuğu zamanlarda tedavi edilirse daha iyi sonuçlar ortaya çıkar fakat ilerleyen zamanlarda çatlaklar yok edilemez, ancak görünümleri iyileştirilebilir.  Bu noktada, uygulanan tedavi yöntemleri deri yırtılmasının derinliğini azaltmak ve cildin eski rengine dönmesine yardımcı olmayı hedefler. Çatlak tedavisine başlanacak evre, tedavinin başarısı açısından çok önemlidir. Ne kadar erken evrede tedavi yapılırsa, o kadar başarılı sonuçlar elde edilir. Deri yırtılması tedavi yöntemleri şu şekildedir:

  • Fraksiyonel lazerler,
  • radyofrekans,
  • Dermabrazyon, dermaterapi (dermapen, dermaroler),
  • peeling,
  • PRP,
  • Mezoterapi,
  • ilaç ve kremler (A vitamini türevleri, centella asiatica bitkisi özütü, hyaluronik asit, bitkisel yağlar, glikolik asit )

Cilt çatlakları için bitkisel çözümler

Kakao yağı, zeytin yağı, badem yağı gibi çeşitli bitkisel yağlar deri çatlağını tedavi etmede yetersizdir fakat deri yırtılmasını engellemek için kullanılabilir.

Dikkatinizi Çekebilir!