Doğum Sonrası Çatlaklar

Gebelik döneminde karın bölgesinde , göğüslerde , kalçalarda ve bacaklarda çatlaklar oluşur . Gebelikte vucudun bu bölgelerinde gebeliğe bağlı olarak genişleyen deri ve ani kilo artışı sebebiyle çatlak oluşur. Cilt çatlakları dermisteki elastin ve kollajen liflerinin yırtılmasına bağlı olarak meydana çıkar. Elastikiyeti olmayan deri alanlarında daha çok görülür. gebelik döneminde fizyolojik olarak oluşmaktadır. Gebelik sırasında alınan kilolar deride çok fazla gerginliğe neden olur. Özellikle son aylara doğru hem alınan kilolar hem de gebelikte görülebilen ödemden dolayı, karında, bacak içlerinde ve göğüslerde çatlaklar meydana gelebilir

Doğum sonrası çatlaklar ,deride çizgisel atrofik alanlar şeklinde görülür. Çoğunlukla bel, kalça, bacak, karın, meme ve kollarda görülen çatlaklar, ilk oluştuklarında kırmızı ve / veya mor renktedir, daha sonra normal deri rengine yakın bir renk alır. Gebelik zamanı oluşan çatlaklara stria gravidarum adı verilir ve spesifik olarak karın bölgesinde yoğun çatlak görünümü oluşur.

Doğum Sonrası Çatlaklar için Bitkisel çözüm

Gebelik döneminde çatlak oluşumunu engellemek için çeşitli bitkisel yağlardan faydalanmak mümkündür fakat bu bitkisel yağlar çatlak oluşumunu tamamen engelleyemez fakat deriyi yumuşatarak çatlakların çok yoğun oluşmasına engel olabilir. Doğum çatlakları kişinin cilt yapısına da bağlıdır, daha esnek bir cilde sahip olan kadınlarda çatlak oluşmayabiliyor fakat daha sıkı ve sert bir cilt yapısı olan kadınlarda doğum sonrası çatlaklar daha sık görülmektedir.Gebelik döneminde çatlakların daha az olmasını sağlamak için bu bitkisel yağlar kullanılabilir.

Kakao yağı, zeytin yağı, badem yağı gibi çeşitli bitkisel yağlar ve deri çatlakları için kremler kullanılabilir.

Doğum Sonrası Çatlakları Tedavisi

Çatlak tedavisinde kullanılan başlıca yöntemler şu şekildedir:

Fraksiyonel lazerler, radyofrekans, dermabrazyon, dermaterapi (dermapen, dermaroler), peeling, PRP, mezoterapi, ilaç ve kremler (A vitamini türevleri, centella asiatica bitkisi özütü, hyaluronik asit, bitkisel yağlar, glikolik asit )

Dikkatinizi Çekebilir!